Ești aici
Sport

DEMONSTRAŢIE DE FORŢĂ: HCM Slobozia a demolat Crişul Chişineu Criş în primul meci de la turneul semifinal

VALOARE. Echipa feminină de handbal nu a avut milă de Crişul Chişineu Criş în primul meci din grupa A şi i-a administrat o corecţie usturătoare, 42 – 27.

HCM Slobozia a debutat cu motoarele turate la maxim în turneul semifinal, primul pas eliminatoriu ce trebuie făcut în drumul spre Liga Florilor. Aureolate de câştigarea primei serii din Divizia A, fetele lui Gheorghe Covaciu au jucat primul meci cu Crişul Chişineu Criş, formaţia calificată de pe locul secund din ultima serie a eşalonului doi handbalistic.

Startul a fost unul perfect, cu patru goluri marcate la rând fără gol primit şi în minutul 8 deja pe tabelă HCM Slobozia avea un avans de şapte goluri, scor 8 – 1. Favoritele la promovarea în Liga Florilor au ridicat piciorul de pe acceleraţie şi le-au permis adversarelor să respire şi să se apropie dar nu la mai puţin de trei – patru goluri.

Câteva sfaturi potrivite venite de pe bancă în minutul 21 au adus iureşul finalului de repriză iar la odihnă se ştia deja ce echipă este câştigătoare, HCM Slobozia – Crişul Chişineu Criş 21 – 10.

Andreea Ivan a „mitraliat” din toate poziţiile

Primele cinci minute ale părţii secunde le-au arătat pe ardelence mai prezente în joc, cu cinci goluri marcate şi doar trei primite! Avea să fie un simplu foc de paie căci jucătoarele HCM Slobozia au iuţit jocul şi n-au mai lăsat spaţii adversarelor iar până la mijlocul reprizei au marcat de nouă ori pentru a primi doar două goluri, scor 33 – 17.

Pe finalul meciului Gheorghe Covaciu a avut grijă să le trimită pe teren pe toate jucătoarele avute pe foaia de joc şi întreg lotul s-a bucurat după minutul 60 alături de zgomotoasa şi inimoasa galerie pentru o victorie la scor, 42 – 27. De departe cea mai inspirată handbalistă a fost Andreea Ivan, autoare a nouă goluri, de partea cealaltă singura remarcată fiind Roxana Boldor, marcatoare de opt ori.

În celelalte meciuri s-au înregistrat următoarele rezultate: CS Dacia Mioveni – Ştiinţa Bucureşti 21 – 18, în grupa A, Rapid Bucureşti – Activ Plopeni 27 – 22 şi CSM Târgu Mureş – Neptun Constanţa 34 – 25, în grupa B. HCM Slobozia joacă sâmbătă împotriva Ştiinţa Bucureşti şi duminică împotriva CS Dacia Mioveni. (Vezi aici o galerie foto de la meci semnată Ionuţ Buharu!)

HCM Slobozia: Nataşa Savko, Andreea Polocoşer, Biana Aron, Irina Marchidanu (2), Alexandra Georgescu (5), Mariana Filip (3), Raluca Nicolae, Andreea Ivan (9), Mouna Jlezi (3), Andryana Naumenko (4), Mihaela Obedeanu (5), Mădălina Toma (5), Loredana Vartic (3), Cătălina Sava (3). Antrenor: Gheorghe Covaciu.

CRIŞUL Chişineu Criş: Florentina Nemoianu, Amalia Corna, Zsuzsanna Salata, Ana Maria Iuga, Sabine Klimek (7), Ligia Puţ (3), Mihaela Damian (3), Romina Petruşe (2), Alexandra Haidu (2), Roxana Boldor (8), Corina Roman, Priscila Lecuşă (2). Antrenor: Sebastian Tudor.