Pungă de gaz descoperită la Amara. 100 de persoane au fost evacuate de urgență
O pungă de gaz a fost descoperită de echipele care lucrau la extinderea rețelei de apă din orașul Amara. Craterul format a ajuns la 50 metri.
În timpul lucrărilor de foraj la noua instalație de alimentare cu apă din orașul Amara echipele de muncitori au dat peste o pungă de gaz la doi pași de Stația de Tratare a Apei din localitate.
Gazul ieșit din pământ a format un crater de peste 40 – 50 metri iar în aer sunt aruncate nămol și apă la o înălțime de 25 – 30 metri.
La fața locului au ajuns de urgență două autospeciale cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare, o ambulanță SMURD, o autocisternă, autospeciale de primă intervenție și comandă.
O autospecială ce detectează substanțe chimice, toxice, agenți biologici, material radioactiv sau combustibil nuclear a fost trimisă de urgență la Amara de ISU Călărași.
Primele măsurători de la fața locului au indicat 25% hidrogen, gaz metan și amoniac. Circa 100 de persoane din zonă au fost evacuate.
Mesaj RO Alert incomplet
ISU Ialomița a lansat un mesaj tip RO Alert prin care informa despre incidentul din orașul Amara.
„ATENŢIE! Accident produs lângă uzina de apă, cu degajări masive de substanțe toxice. Păstrați-vă calmul și respectați recomandările dispuse de autorități, inclusiv a celor care presupun evacuarea din zona expusă, restricții rutiere sau rute ocolitoare. Închideți ușile și ferestrele, astupați gurile de aerisire, și opriți funcționarea instalațiilor de ventilație sau climatizare! Informați și persoanele din jurul dumneavoastră.”, a transmis ISU Ialomița.

Mesajul alarmant a fost trimis nu doar pe telefoanele celor din Amara ci a ajuns inclusiv la cetățeni din Slobozia și din localitățile limitrofe municipiului reședință de județ.
Acesta a avut darul de a panica mai multe persoane din cauză că specialiștii de la ISU Ialomița au omis din mesaj un amănunt important, să spună numele localității unde a avut loc accidentul!
Nu puțini au fost cei care au crezut că nenorocirea a avut loc la uzina de apă de unde se alimentează Slobozia și localitățile limitrofe. (VIDEO: Facebook – Carmen Grigoraș Nițescu)

