Favorite Sport 

Unirea Slobozia – Universitatea Craiova, primul meci în nocturnă pe teren propriu

Unirea Slobozia dispută duminică, de la ora 20.00, primul meci oficial în SuperLigă în nocturnă pe stadionul „1 Mai” din Slobozia.

Unirea Slobozia va juca pentru prima dată în nocturnă pe stadionul propriu și nu cu oricine, vizitatoare va fi Universitatea Craiova, echipa de pe primul loc în SuperLigă, trupă cotată șansele cele mai mari la câștigarea campionatului.

Pentru echipa pregătită de Claudiu Niculescu n-a fost o săptămână ușoară, din cauza vremii fotbaliștii fiind obligați să se antreneze în mare măsură în sală, pe teren sintetic.

Condiții deloc prietenoase pentru jucători însă tehnicianul anticipează că starea gazonului va fi una bună chiar și în condițiile unor zile cu ninsori abundente și viscol.

La noi gazonul arată foarte bine, este excepțional, unul dintre cele mai bune din România, și asta nu o spun doar pentru că sunt eu aici, ci pentru că acesta este adevărul. Atâta timp cât nu va fi zăpadă pe el nu va influența cu nimic. A fost deszăpezit, am intrat pe el, arată impecabil, nu va fi moale. Nu știu câte echipe se pot bucura de un astfel de gazon., este de părere Claudiu Niculescu.

Claudiu Niculescu: „Avem nevoie de încurajările suporterilor, sper să umple stadionul la primul meci în nocturnă”

Ne așteaptă încă o partidă foarte grea, încă un meci împotriva unui adversar ce are ca obiectiv câștigarea campionatului, întâlnim liderul, o echipă foarte puternică. Eu spun însă că noi suntem pregătiți pentru a-i înfrunta, suntem pregătiți să facem încă un meci bun și, de ce nu, pentru a câștiga meciul, pentru că atâta timp cât îți dorești, ai o atitudine potrivită și nu te sperie adversarul cred că avem și noi șansele noastre de a câștiga., a prefaţat antrenorul principal meciul echipei sale cu Universitatea Craiova.

Claudiu Niculescu îşi doreşte să vadă un stadion în care să fie vreun loc liber şi face un apel la spectatori să vină şi să susţină Unirea Slobozia așa cum au făcut-o în precedentul meci de pe teren propriu, câștigat cu Farul Constanța cu golurile marcate de Jayson Papeau.

Related posts