Favorite Sport 

Adrian Mihalcea: „Va fi un campionat foarte dificil dar extrem de frumos”

Adrian Mihalcea, antrenorul echipei Unirea Slobozia, abia așteaptă începerea sezonului istoric pentru echipa sa de suflet.

Adrian Mihalcea a prefațat meciul din prima etapă, în deplasare cu Farul Constanța, prin a spune că Unirea Slobozia se află în fața celei mai mari provocări din fotbalul ialomițean.

„Suntem înaintea primului meci din SuperLigă și știm că va fi un campionat foarte dificil dar, în același timp, extrem de frumos. Am reușit să creștem calitativ lotul de jucători, suntem într-o oarecare măsură pregătiți și așteptăm cu nerăbdare începerea campionatului. Începem contra unei echipe foarte bune, care joacă an de an în play-off și are un antrenor excepțional. Ceva mai frumos nu cred că ni s-ar fi putut întâmpla.”, este de părere antrenorul principal al nou-promovatei în SuperLigă.

Sunt dornic să înceapă campionatul și am avut parte la tragerea la sorți a programului de un început bun, cu echipe de top, ultimele două campioane ale României. (ADRIAN MIHALCEA, antrenor principal UNIREA Slobozia)

Meciul cu Farul Constanța se joacă pe cod galben de caniculă

Farul Constanța – Unirea Slobozia este primul meci al ediției de campionat 2024 – 2025 în SuperLigă și va începe vineri, de la ora 18.30, într-o zonă aflată sub cod galben de caniculă.

La ora startului meciului este așteptată o temperatură de cel puțin 33 grade, ceva mai mare la firul ierbii, acolo unde se vor afla fotbaliștii celor două echipe.

„Suntem într-o perioadă caniculară în toată țara și în ultimele zile am încercat să facem antrenamentele cât mai spre seară pentru a duce la bun sfârșit ceea ce ne-am propus. Va fi dificil în prima etapă, jucăm la o temperatură estimată la peste 33 grade la începerea partidei, vor fi momente în care nu va fi un ritm de joc foarte ridicat. Sper că acele mici pauze de hidratare vor ajuta fotbaliștii să suporte mai ușor căldura.”, anticipează Adrian Mihalcea.

Sper să nu mă accidentez, să joc cât mai mult și să ofer sprijin echipei și colegilor mai tineri prin experiența pe care o am. Sunt convins că Unirea Slobozia va fi una dintre surprizele plăcute ale campionatului. (CONSTANTIN TOMA, căpitanul echipei UNIREA Slobozia)

La fel de preocupat este şi Constantin Toma, căpitanul echipei Unirea Slobozia, fotbalist care de-o viață joacă sub culorile galben-albastre, încă de pe vremea când era junior, ajuns la 37 de ani să joace în SuperLigă: „Mă gândesc mai puțin la căldură în partida cu Farul Constanța, pentru mine este un meci așteptat de-o viață, pe final de carieră mi s-a împlinit un vis de copil, să joc în prima ligă.”

Related posts