Unirea Slobozia încheie anul cu victorie în Liga 2
Unirea Slobozia a depășit clar echipa Viitorul Pandurii Târgu-Jiu și se gândește încă la play-off.
Unirea Slobozia încheie anul cu o victorie în Liga 2, 2 – 0 pe teren propriu cu formația Viitorul Pandurii Târgu-Jiu.
Cu Adrian Mihalcea în tribună pentru al treilea meci consecutiv, formația din Slobozia putea câștiga la o diferență și mai mare dacă nu rata o sumedenie de ocazii, două dintre ele din postură de singur cu portarul.
Unirea Slobozia a început perfect meciul
Gazdele au sărit peste minutele de tatonare specifice startului meciului și după doar zece minute de joc au reușit să deschidă scorul.
Răzvan Greu a pătruns pe stânga și a centrat în mijlocul careului, Sveikauskas respinge neconvingător cu capul până la Robert Mustacă, șutul de la 12 metri fiind imposibil de apărat.
Un minut mai târziu Coadă pătrunde în poziție centrală, nu este atacat și alege să șuteze de la 22 metri, mingea ducându-se puțin pe lângă bara laterală.
Oaspeții nu au timp să reacționeze și în minutul 15 centrarea lui Greu de pe stânga ajunge la Coadă, mingea șutată de acesta de la 16 metri fiind boxată cu greu în față de Eftimie.
Avea să fie ocazia ce anunța golul doi înscris de Unirea Slobozia în minutul 20: Mustacă are o incursiune pe stânga, întoarce inspirat la Chirst Afalna care șutează din întoarcere de la marginea careului, plasat, lângă bara din dreapta.
Cu avans de două goluri, gazdele trec la un joc de posesie ce ține mingea departe de propriul careu iar până la pauză singurele faze notabile sunt șuturile semnate de Mustacă și de Afalna, ambele respinse de portar.
Ionuț Gurău a securizat victoria pe finalul meciului
Revenirea de la cabine a readus emoțiile la poarta celor de la Viitorul Pandurii Târgu-Jiu.
Răzvan Greu scapă singur cu portarul în minutul 50, dă mingea pe lângă el dar o trimite prea tare și prea în lateral și ratează o ocazie imensă de a înscrie.
În minutul 56 centrare Toma din stânga, mingea ajunge la Greu care dă cu sete de la 11 metri însă portarul este atent și scoate în corner.
Unirea Slobozia are în minutul 65 a doua ocazie ratată din postură de singur cu portarul: Greu centrează de pe dreapta, fundașii centrali se încurcă, mingea sare la Afalna care șutează violent în portar din interiorul careului mic.
Jocul ofensiv al gazdelor se stinge odată cu trecerea timpului și oaspeții presează în căutarea golului.
Au o primă oportunitate în minutul 70, mingea trimisă de Copaci din lovitură liberă de la 30 metri trecând la o palmă de bara laterală din stânga.
În minutul 80 apare și primul șut pe poartă expediat de Core de la 8 metri, minge plasată la colț dar scoasă excelent de Ionuț Gurău.
Un minut mai târziu același Gurău scoate de sub transversală mingea trimisă puternic de Băican de la 25 metri, poziție centrală.
Oaspeții domină ultimele minute ale partidei dar defensiva gazdelor este atentă și reușește să păstreze până la finalul meciului diferența de două goluri de pe tabelă. (VEZI AICI GALERIE FOTO DE LA MECI!)
Unirea Slobozia încheie anul 2021 cu o zestre de 24 puncte, cu patru mai puține decât ocupantele locurilor 5 și 6, FC Buzău, respectiv Steaua București.
UNIREA Slobozia: Gurău – Ibrian, Dinu, Perju, Toma, Dorobanțu, Greu, Coadă, Cruceru, Mustacă, Afalna. Au mai jucat: Lazăr, Savu, Matei, Trașcu, Mihai. Antrenor secund: Enache Costea.
VIITORUL PANDURII Târgu-Jiu: Eftimie – Ciul, Core, Sveikauskas, Copaci, Țegle, Brînzan, Vespe, Dodoi, Dulca, Rus. Au mai jucat: Acosta, Mitrică. Antrenor: Octavian Benga.