Favorite Sport 

Unirea Slobozia câștigă cu ultima clasată și rămâne pe podium în Liga 2

Unirea Slobozia s-a impus cu 2 – 0 în deplasare cu Progresul Spartac București și are 5 puncte peste următoarea echipă cu drept de promovare.

Unirea Slobozia și-a consolidat poziția a treia în Liga 2 și poate termina sezonul regular pe locul 2 dacă învinge în ultima etapă Corvinul Hunedoara.

În cazul unei victorii, coroborată cu o înfrângere a formației de pe primul loc, CSC Șelimbăr, trupa lui Adrian Mihalcea poate intra în play-off de pe prima poziție a clasamentului.

Două goluri, fără gol primit, trei puncte

Misiunea de pe terenul ultimei clasate nu a fost una prea ușoară pentru Toma și compania. Pe un teren sintetic ce nu le-a plăcut vreodată, fotbaliștii Unirii și-au făcut meciul ușor cu un gol marcat foarte repede.

Era minutul 12 când căpitanul Constantin Toma a intrat vijelios în careu și din cădere a trimis în fața porții de unde Purece a îndeplinit formalitatea.

Câteva minute mai târziu, Afalna primește o minge pe culoar de la Purece, scapă de un fundaș și trage din unghi, portarul reușind cu greu să respingă mingea în corner.

Atacantul camerunez nu mai ratează însă în minutul 30, atunci când primește o minge prelungită cu capul de Vlăsceanu și trage în forță de la 16 metri peste portarul ieșit în întâmpinare.

Unirea Slobozia a trecut apoi la binecunoscutul joc de posesie și, în ciuda încercărilor, nu a reușit și golul trei în partea secundă.

Chiar dacă a trimis o dată mingea în bara transversală, lovitură de cap Ibrian după o centrare perfectă a neobositului Toma, minge revenită în fața careului mic, șut Pospielov dar portarul reușește să prindă mingea între picioare.

DĂ CLICK AICI PENTRU FOTOGRAFII DE LA MECI!

Unirea Slobozia câștigă cu 2 – 0 și rămâne pe locul 3 în Liga 2, cu 37 puncte, la egalitate de puncte cu formația Corvinul Hunedoara, care are un golaveraj mai bun, și la două puncte în spatele echipei CSC Șelimbăr.

În ultima etapă a sezonului regular Unirea Slobozia întâlnește pe teren propriu Corvinul Hunedoara.

PROGRESUL SPARTAC București: Paraschiv – Parfeon, Em. Pacionel, Petcu, Andrei, Florescu, Dumitru, Costea, Paliu, Radu, Chirițoiu. Au mai jucat: Răducioiu, Crivac, Stîngă, Dinache, Istrate. Antrenor: Andrei Erimia.

UNIREA Slobozia: Rusu – Ibrian, Andreș, Pospielov, Toma, Coadă, Pacionel, Dorobanțu, Purece, Vlăsceanu, Afalna. Au mai jucat: Lazăr, Aioanei, Cojocari, Ekollo, Atanase. Antrenor: Adrian Mihalcea.

Related posts