Favorite Sport

Unirea Slobozia pierde cu Dinamo București și alunecă în clasament în Liga 2

Unirea Slobozia nu-și regăsește forma din startul sezonului competițional și pierde la limită, scor 0 – 1, în ultimul meci din etapa a opta.

Unirea Slobozia pierde cu Dinamo București și înregistrează prima înfrângere pe teren străin din campionatul 2022 – 2023.

Înfrângerea aruncă echipa lui Costel Enache de pe podium până la locul 6, ocupat doar grație golaverajului mai bun și al meciului mai puțin pe care-l are Steaua București, formația aflată la egalitate de puncte pe locul 7.

Defensiva Unirii a rămas cu ochii-n soare

Meciul cu Dinamo București a început într-o ușoară notă de dominare teritorială a oaspeților primiți de „câinii roșii” pe stadionul din Giurgiu.

După un prim sfert de oră în care formațiile s-au ocupat mai mult de studiul adversarului, Unirea Slobozia dă semne ofensive și mută jocul în jumătatea adversă.

Presiunea putea aduce deschiderea de scor în minutul 25: Afalna preia în careu, Patriche lovește mingea cu cotul chiar sub ochii arbitrului de centru, acesta nu sancționează hențul și mingea ajunsă la Ekollo este trimisă de acesta de la 13 metri direct în brațele portarului Dujmovic.

Dinamo încearcă prin mingi lungi să creeze superiorități pe flancuri și în minutul 38 își procură o lovitură de la colț de pe partea stângă.

Defensiva Unirii are soarele în față și rămâne imobilă și cu ochii-n soare în vreme ce Alexandru Pop vine nemarcat în viteză și trimite mingea simplu cu capul în poartă din interiorul careului mic.

Oaspeții reacționază imediat și până la odihnă au două situații clare de egalare în ultimele două minute regulamentare. Ibrian are o acțiune personală pe dreapta, își întoarce adversarul direct dar trage la o palmă peste transversală și imediat, de pe stânga mingea este centrată de Boțogan, Silaghi și Afalna se incomodează reciproc iar mingea se duce puțin peste poartă.

Dinamo joacă pe modul economic și câștigă

Revenite de la cabine echipele arată două stări de spirit diametral opuse: Dinamo preocupată să fragmenteze cât mai mult jocul și să distrugă fotbalul și Unirea Slobozia decisă să înscrie cât mai repede pentru a reveni cu șanse la punct sau puncte.

În minutul 60 Ciprian Rus, trimis de teren în minutul 45, reia pe spate cu capul la un corner executat foarte bine de Toma, portarul este spectator însă este salvat de bara din dreapta a porții.

Cinci minute mai târziu, același Toma centrează de la colț, Ibrian scapă de marcajul lui Roșu dar trimite mingea cu capul puțin peste transversală.

Contrar cursului jocului, Dinamo București poate înscrie golul al doilea în minutul 80: Bani pătrunde pe stânga și trage tare la poartă, Contra respinge cu greu în față, mingea sare la Iglesias care preia și trage de la 16 metri, portarul Unirii atinge mingea și o deviază la încheietura barelor.

Gazdele rămân în inferioritate numerică trei minute mai târziu, abia intrat pe teren Iulian Roșu îl calcă pe Cruceru și vede direct cartonașul roșu.

Imediat Unirea Slobozia poate egala, centrare de pe dreapta a tânărului Dorobanțu, portarul dinamovist respinge aiurea, mingea sare la Perju care trage violent de la 5 metri, razant cu bara transversală.

În al treilea minut al prelungirilor se consumă o ultimă ocazie uriașă de ar fi băgat un punct în contul oaspeților: Toma execută un corner de pe dreapta, mingea este deviată spre poartă, portarul Dujmovic este bătut însă Iglesias scoate salvator din fața liniei porții.

Dinamo București câștigă cu 1 – 0 al treilea meci din campionat (DĂ CLICK AICI pentru galerie foto de la meci!) și urcă două locuri în clasament.

Unirea Slobozia cade pe locul 6 după o serie de patru meciuri în campionat în care a obținut doar 4 puncte, celelalte 10 puncte fiind obținute în primele 4 etape.

Altfel spus, Dinamo București rămâne cu punctele iar Unirea Slobozia cu bucuria meciului amical, fără miză, câștigat în vară cu 5 – 0!

Pentru trupa lui Costel Enache, văzută din tribune și de fostul antrenor Adrian Mihalcea, urmează sâmbătă, 8 octombrie, de la ora 11.00, un meci pe teren propriu cu Unirea Constanța. (FOTO: Digisport.ro)

DINAMO București: Dujmovic – Moura, Giafer, Patriche, Amzăr, Bani, Gorka, N. Roșu, Bordușanu, Pop, Ghezali. Au mai jucat: Iglesias, I. Roșu, Dudea. Antrenor: Ovidiu Burcă.

UNIREA Slobozia: Contra – Ibrian, Dinu, Perju, Toma, Coadă, Cruceru, Boțogan, Ekollo, Silaghi, Afalna. Au mai jucat: Bolohan, Rus, Dorobanțu, Golda, Levy. Antrenor Costel Enache.