Favorite Sport

Unirea Slobozia, trei meciuri cât trei finale. Steaua București este primul adversar

Unirea Slobozia are nevoie de șase puncte obținute în ultimele trei etape pentru a fi sigură de un loc în play-off în Liga 2 fără să-i mai pese de celelalte rezultate.

Unirea Slobozia mai are de disputat trei meciuri din sezonul regular în Liga 2. Aflată pe locul 4, cu patru puncte peste AFK Csikszereda Miercurea Ciuc (locul 7), trupa lui Constantin Enache are nevoie de șase puncte pentru a fi sigur în play-off.

Misiunea nu va fi una ușoară, urmează trei meciuri în compania unor formații angrenate și ele în lupta pentru un loc liniștit între primele șase formații.

Unirea Slobozia – Steaua București se joacă vineri, la Slobozia, de la ora 16.00

Unirea Slobozia începe seria de trei meciuri cât trei finale pe teren propriu, unde primește vizita celei mai bune echipe de până acum, Steaua București.

Steliștii ocupă primul loc în Liga 2, cu 33 puncte obținute din 16 partide, cu patru mai multe față de cele 29 puncte ale Unirii.

Cel mai bun atac din campionat (Steaua a înscris până acum 30 de goluri) se va confrunta cu apărarea cea mai sigură (Unirea Slobozia a primit doar 10 goluri).

Până acum, în meciuri oficiale în Liga 2, cele două echipe s-au întâlnit de trei ori, toate partide din sezonul competițional precedent.

Mai întâi, cele două formații au remizat la Slobozia, scor 1 – 1, în prima parte a campionatului.

Cum ambele formații au mers în play-off, Unirea Slobozia și Steaua București s-au mai întâlnit de două ori: 0 – 0 la Slobozia și 0 – 2 pe stadionul Ghencea.

Unirea se putea bucura de play-off dacă nu pierdea printre degete 5 puncte

Constantin Toma și compania puteau să aibă cea mai liniștită vacanță de iarnă dacă nu ar fi risipit 5 puncte mari în ultimele minute ale prelungirilor din trei meciuri disputate în toamnă.

Unirea Slobozia a fost egalată la ultima fază a meciului de la Slatina (scor final 1 – 1) și a primit golul egalizator în minutul suplimentar dictat peste cele din prelungiri în confruntarea cu CSC Șelimbăr (scor final 1 – 1).

La cele patru puncte pierdute în meciurile respective s-a adăugat și punctul ratat la ultima fază a meciului din deplasare cu Concordia Chiajna (scor final 0 – 1).

Cinci puncte mari ce ar fi făcut ca în acest moment echipa lui Constantin Enache să aibă 34 de puncte, cu 9 mai multe față de formația de pe locul 7.